Elektriskās kravas automašīnas vēl pieejamākas

Elektriskās kravas automašīnas

Elektriskās kravas automašīnas

Lēti akumulatori drīz varētu padarīt elektriskās kravas automašīnas izmantošanas izmaksas par 50% zemākas nekā transportlīdzekļiem ar dīzeļdegvielu.

Smagās kravas automašīnas ir liels piesārņotājs, kas tiek uzskatīts par vienu no transporta visgrūtāk dekarbonizētajiem aspektiem. Taču jauni pētījumi, kas parāda dramatiskus akumulatora izmaksu un tehnoloģiju izmaksu kritumu, nozīmē, ka nulles emisijas kravas automašīnas ir sagatavotas elektrifikācijai. Nākamajā desmitgadē tas varētu sniegt lielus panākumus tīras enerģijas jomā.

Līdz 2030. gadam elektrisko kravas automobiļu izmantošanas kopējās izmaksas varētu būt par 50% lētākas nekā dīzeļdzinēju kravas automašīnām, tādējādi radot lielus ietaupījumus. Krītošās izmaksas, pieaugošais akumulatora klāsta piedāvājums un ātrās uzlādes tīkla paplašināšanās veido ceļu uz elektrificētu kravu pārvadājumu nākotni.

Elektroniskās kravas automašīnas

Potenciālie ietaupījumi no elektriskajiem kravas automobiļiem

ASV Klimata politikas ideju laboratorija, kas palīdz valdībai izdarīt apzinātu enerģētikas politikas izvēli un paātrināt tīras enerģijas izmantošanu, atbalstot politiku, kas visefektīvāk samazina co2 gāzu emisijas.

Kalifornijas Universitātes Losandželosas un Lorensa Bērklija Nacionālās laboratorijas pētījumi liecina, ka lieljaudas kravas automobiļu elektrifikācija var gūt labumu no strauji krītošajām akumulatoru komplektu cenām, kas gada laikā ir samazinājušās par vairāk nekā 85%. Tas nozīmē, tuvākajā desmitgadē sagaidāms, ka tas turpinās samazināties. Šī izmaksu tendence ir galvenais iemesls, kāpēc akumulatoru elektriskajām tehnoloģijām pašlaik ir priekšrocības salīdzinājumā ar citu vadošo nulles emisiju risinājumu — ūdeņraža degvielas elementu kravas automobiļiem, kuriem trūkst plašas degvielas uzpildes infrastruktūras un kuru plaša mēroga ieviešana saskaras ar citiem izaicinājumiem. Mūsdienās neviena no iespējām nav plaši pieejama, taču kravas automašīnu ražotāji, piemēram, TeslaTSLA +3,7%, Volvo, Scania un Kenworth, visi izlaiž elektriskos modeļus, kas nozīmē, ka elektriskie kravas automobiļi drīzumā būs daudz pieejamāki kravu pārvadātāju uzņēmumiem.

“Šis aizraujošais jaunais potenciāls kravas automašīnu elektrifikācijai piedāvā ievērojamus ekonomiskos un vides ieguvumus, un tas būs realizējams daudz ātrāk, nekā tas tika uzskatīts līdz šim,” sacīja Dr. Amols Phadke no Lawrence Berkeley Nacionālās laboratorijas. “Novērotais akumulatoru izmaksu samazinājums ir bijis dramatiskāks nekā tas tika prognozēts pirms pāris gadiem.”

Starptautiskās akumulatoru komplektu cenas pašlaik ir 122,95 EUR par kilovatstundu (kWh), ko var sasniegt ražotāji, kas ražo elektriskos kravas automobiļus. Par šādu akumulatora cenu 8. klases elektriskais kravas auto — smagākās kravas automašīnas, kas sver vairāk nekā 12t —, kas nobrauc vidēji 500 km dienā, maksātu par 13% mazāk par km nekā parastā dīzeļdegvielas kravas automašīna. Šajā scenārijā elektriskā kravas automašīna ar 603.5 km darbības rādiusu atmaksātos mazāk nekā trīs gadu laikā, ietaupot īpašniekam aptuveni 182 150 EUR visā tā kalpošanas laikā. Reizinot ar lielu kravas autoparku, ietaupījumi sasniedz pārsteidzošu summu.

Neskatoties uz to, ka elektrisko kravas automašīnu modeļi maksā vairāk nekā dīzeļdegvielas kravas automašīnas. Kravas automašīna ar pašreizējo akumulatora cenu 122,95 eur/kWh maksā par 75% vairāk nekā dīzeļdegviela, taču sākotnējās izmaksas turpinās kristies un akumulatori kļūst lētāki – paredzams, ka vidējā akumulatoru cena sasniegs 54,64 eur/kWh. No 2025. līdz 2030. gadam šis izmaksu samazinājums kopā ar transportlīdzekļu dizaina uzlabojumiem un citām veicinošām politikām nozīmē, ka elektriskie kravas automobiļi varētu nodrošināt līdz pat 50% zemākas kopējās izmaksas uz vienu km, salīdzinot ar dīzeļdegvielas kravas automobiļiem.

Elektroniskās kravas automašīnas

Aplūkojot elektriskās kravas automašīnas

Akumulatora enerģijas blīvums (cik daudz enerģijas var uzglabāt akumulatori un līdz ar to, cik tālu transportlīdzeklis var nobraukt) sākotnēji bija šķērslis elektrisko kravas automašīnu ieviešanai, taču ar lielo tehnoloģijas attīstību un lielo izmaksas kritumu, kas tiek paredzēts tuvākos 10 gadus, tas vairs nebūs šķērslis, lai tirgū aizvien vairāk ienāktu elektriskās kravas automašīnas. Akumulatora enerģijas blīvums ir pieaudzis, jo akumulatoru izmaksas ir samazinājušās, un tas nozīmē, ka elektriskajiem kravas automobiļiem, kuru darbības rādiuss ir līdz 603.5 km (80% pilnu akumulatoru), nav jāsamazina pārvadājamās kravas apjoms, jo elektriskais spēka piedziņas bloks sver ievērojami mazāk nekā dīzeļdegviela. Kravas automašīnu svara samazināšana un aerodinamikas uzlabošana, izmantojot komerciāli pieejamo tehnoloģiju, nodrošinās vēl lielākus attālumus — Tesla 8. klases elektriskā pusauto nobraukums būs tuvu 965.61 km.

Mobilitātes pakotnes noteikumi aizliedz kravas automašīnu vadītājiem braukt vairāk nekā astoņas stundas bez 30 minūšu pārtraukuma, aptuveni 724.2 km attālumu, kas nozīmē, ka komerciāliem kravu pārvadājumiem pietiek ar 804.67 km attālumu. Un pat 804.67 km attālums varētu būt pietiekams standarta braukšanas grafikam. Oak Ridge National Laboratory pētījumi liecina, ka vidējais attālums līdz 30 minūšu pārtraukumam, kas veido 70% no kravu pārvadājuma patērētās degvielas. Tas nozīmē, ka lielākajai daļai elektrisko kravas automašīnu tuvākajā nākotnē būs pietiekams attālums lielākajai daļai braucienu, ja uzlādes infrastruktūra tiks veidota līdz ar elektrisko kravas automašīnu ieviešanu.

Elektriskās kravas automašīnas
Elektriskās kravas automobiļi ir gaisa kvalitātes pārmaiņu risinājums

Kravas automašīnas ir lielas, ja runa ir par gaisa piesārņojumu, radot 83% no visām ar kravu saistītajām oglekļa emisijām. Un, lai gan tie veido tikai 5% no visiem kravas transportlīdzekļiem, tie ir atbildīgi par 30% no visa veida transporta oglekļa emisijām.

co2 emisijas — smalkas ieelpojamas daļiņas, kas rada vislielāko risku veselībai — izraisa gandrīz katru piekto nāves gadījumu visā pasaulē gaisa piesārņojuma dēļ, un šo slogu nevienlīdzīgi uzņemas vietas, kas atrodas netālu no transporta mezgliem, piemēram, ostām un lidostām, vai gar auto ceļiem, pa kuriem braukā smagās kravas automašīnas.

“Šis aizraujošais jaunais potenciāls kravas automašīnu elektrifikācijai piedāvā ievērojamus ekonomiskos un vides ieguvumus, un tas ir sansiedzams daudz ātrāk, nekā tas tika iepriekš uzskatīts,” sacīja Dr. Amols Phadke no Lawrence Berkeley Nacionālās laboratorijas. 

Politika, lai paātrinātu elektrisko kravas automobiļu nākotni

Milzīgās ekonomiskās, klimata un vides uzlabojuma iespējas, ko piedāvā elektriskie kravas automobiļi, paliks nesasniedzamas bez pareizas ieviešanas politikas. Elektrisko kravas automašīnu nozarei, tāpat kā jebkurai topošajai nozarei, būs jāpārdzīvo sākotnējais neparedzama pieprasījuma, rentabilitātes un privāto investīciju periods. Ja nebūs spēcīga politikas atbalsta, šis periods ievilksies, un valsts elektroparks var nesasniegt apjomu, kas nepieciešams, lai savlaicīgi dekarbonizētu kravu pārvadājumus.

Šīs politikas ietver iepirkšanās stimulus un finansēšanas atbalstu, jaudīgāku uzlādes infrastruktūru un uzlabotu plānošanu, lai racionalizētu elektrificētus transporta koridorus. Valdībai būtu jākoncentrējas arī uz darbaspēka attīstības programmām, lai atbalstītu rūpnīcu pārbūvi, uzlādes infrastruktūras uzstādīšanu un apkopi, elektrisko kravas automašīnu montāžu un apkopes vajadzības, lai LV kravu pārvadājumu nozares elektrifikācija radītu labas darba vietas un uzlabotu globālo konkurētspēju.

Elektrības pakalpojumu sniedzējiem un Sadales tīklam arī būs svarīga loma elektrisko kravas automašīnu ieviešanai Latvijā. Ir jāspēj nodrošināt palielinātu jaudas slodzi un tam būs nepieciešama pārdomāta plānošana un izmaksu ietekme uz citiem tarifu maksātājiem. Dažiem elektroapgādes uzņēmumiem jāpārbauda komerciālo elektrisko transportlīdzekļu tarifus un jāatceļ pieprasījuma maksu, kas kravas vadītājiem var izmaksāt dārgi un neieviest lādētāju uzstādīšanu vietās, kur noslogojums ir zems. Kā arī kārtīgi jāapsver vispiemērotākie tarifu modeļi un regulējuma izmaiņas, lai atbalstītu nepārtrauktu izaugsmi un atspoguļotu sistēmas priekšrocības, piemēram, pārvaldītu uzlādi, kas līdzsvaro piedāvājumu un pieprasījumu.

Elektriskās kravas automašīnas
Mūsu nākotne - elektriskās kravas automašīnas

Transports ir jāelektrificē ceļā uz drošu klimata nākotni, kas ierobežo globālo sasilšanu līdz 1,5 grādiem pēc Celsija. Strauji krītošās akumulatoru izmaksas nozīmē, ka tuvākā nākotnē var ieviest pat vissmagākās kravas automašīnas, tādējādi samazinot izmaksas arī gala patērētājiem. Un videi drošākas kravas automašīnas nozīmē kvalitatīvāku gaisu vietās, kuras pārsvarā ir vairāk cietušas no dīzeļdegvielas piesārņojuma.

Call Now Button